Jak działa najem?

Leasing oraz najem długoterminowy to dwie różne metody, które w RentOnCar prowadzą do jednego wspólnego celu. Nowego samochodu dobranego specjalnie do Twoich potrzeb.
Jakie są podstawowe różnice w tych dwóch pojęciach, oraz który sposób finansowania będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie?

Najem długoterminowy samochodu

To oferta kierowana zarówno dla klientów biznesowych, jak i konsumentów prywatnych, którzy cenią sobie stabilność finansów. W przypadku dzierżawy, najemca przez cały czas trwania umowy płaci niską i przede wszystkim stałą comiesięczną ratę oraz nie naraża się na dodatkowe, czasami trudne do uwzględnienia w planowanym budżecie koszty związane z:
- przeglądami i naprawami serwisowymi
- wydatkami na ubezpieczenie
- zakupem opon zimowych

W przypadku leasingu, większość kosztów dodatkowych leży po stronie leasingobiorcy. Po okresie gwarancyjnym najbardziej odczuwalne są rzecz jasna naprawy serwisowe.

Wybierając opcję najmu długoterminowego płaci się tylko za użytkowanie samochodu i utratę jego wartości w czasie przez wybrany okres. To rozwiązanie przynoszące najwięcej korzyści obu stronom umowy.

Błędnie uważa się, że w przypadku wyboru opcji najmu długoterminowego, najemca nie ma możliwości wykupu samochodu po zakończonym okresie dzierżawy. Wykup, jest jak najbardziej możliwy.

Jednak ze względu na inne założenia finansowania, które przekładają się na zdecydowanie niższą ratę miesięczną jest to posunięcie mniej korzystne w stosunku do leasingu, skonstruowanego w taki sposób, aby docelowo dokonać wykupu pojazdu.

W momencie podpisywania umowy najmu, na samym wstępie określone zostają wszelkie warunki, które w przypadku poszczególnych samochodów mogą się znacząco różnić. Ustala się przede wszystkim:
- roczny limit kilometrów, dobrany zgodnie z potrzebami wynajmującego (możliwy do przekalkulowania, jeśli okaże się, że potrzebujemy więcej)
- oraz informacje o wszelkich pakietach dodatkowych (kto pokrywa koszty ubezpieczenia itp.) składających się na cenę.

W przypadku wyboru leasingu najważniejsze ustalenia skłaniają się ku stronie wysokości wkładu własnego i końcowej wartości wykupu samochodu.

Wybór najmu długoterminowego owocuje również zdecydowanie mniej skomplikowaną księgowością w przypadku umów zawieranych na firmę oraz podobnie jak leasing nie narusza zdolności kredytowej.

Dla przedsiębiorców zarówno najem długoterminowy jak i leasing (do określonej kwoty) możliwe są do wpisania w koszty działalności i w rezultacie pozwalają na obniżenie podatku.

Wybór leasingu jest dobrym posunięciem dla osób, które docelowo planują wykupić leasingowany pojazd i w przyszłości nie planują jego sprzedaży, płacąc przez to wyższą ratę miesięczną w stosunku do najmu.

Wybór dzierżawy, z założenia pozbawiony możliwości wykupu, mający przez to niższą comiesięczną ratę, kierowany jest do osób, które cenią sobie systematyczny dostęp do nowych pojazdów, a w przyszłości nie mają ochoty poświęcać swojego czasu na sprzedaż używanego wcześniej pojazdu.